کارآفرین و تفکر طراحی

کارآفرین ها کیستند؟

واقعیت این است که یک انسان موفق یا یک کارآفرین عناوین شغلی نیستند، بلکه یک حالت و ویژگی ذهنی در افرادی است

که می‌خواهند آینده خود و جهان را تغییر دهند.

کارآفرین ها انسان‌هایی هستند که می‌خواهند به مسائل خود و جهان با یک رویکرد خلاقانه نگاه کنند و همواره خلاقیت و نوآوری بر افکار و رفتار و عملکردهای آن‌ها سایه افکنده است.

کارآفرین ها افرادی هستند که در کارگاه‌ها و دفاتر کاری کوچک خود و بعضاً در زیرزمین‌ها و موقعیت‌های بسیار دور از امکانات مشغول به کار هستند و درصدد ایجاد شرکت‌ها و کارخانه‌های شاخص و پیشرو و پرافتخار در آینده هستند.

کارآفرین ها زنان و مردان شجاعی هستند که در شرکت‌ها و سازمان‌هاکارآفرینی بزرگ و صاحب‌نام مشغول فعالیت هستند و در تلاش برای حل خلاقانه مسائل پیچیده سازمان خود و یا عرضه محصولاتی جدید و نوآورانه بر اساس شناخت نیازهای واقعی مشتریانشان می‌باشند.

کارآفرین ها افراد فعال و دلسوزی هستند که در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی با نگاهی نوگرایانه عاشق ایجاد تحول‌های عمیق و اثربخش هستند و یا می‌خواهند مسائل مبتلابه در این حوزه‌ها را با رویکردی خلاقانه حل کنند.
همه این موارد در مورد کارآفرین ها بیش از آنکه باهم متفاوت و متمایز به نظر برسند، به هم شبیه هستند. کلید موفقیت همه آن‌ها حفظ وظایف میکروسکوپ‌ها است، پس از آن‌که تلسکوپ‌ها وظیفه‌شان را با نزدیک‌تر کردن آینده به‌خوبی انجام داده باشند.

 

 تفکر طراحی

تفکر طراحی، رویکردی نوین به حل خلاقانه کسب‌وکار و زندگی است که فرد را به هر دو ابزار تلسکوپ و میکروسکوپ به‌خوبی مجهز می‌کند و برای صاحب این تفکر قابلیت‌های استفاده هوشمندانه و مناسب از این ابزارها را فراهم می‌سازد.

تفکر طراحی، تفکری خارج از چارچوب به‌منظور کشف راه‌حل و یا خلق گزینه‌هایی برای حل مشکلات و مسائل به‌جای روش‌های مرسوم از قبیل انتخاب بهینه از میان گزینه‌های مشابه موجود است. در این رویکرد، خلاقیت و روش‌های خلاقانه از انحصار گروهی خاص مانند طراحان در مراکز طراحی هنری و یا مهندسی خارج شده است. با این رویکرد همه و همه می‌توانند طراح باشند. فقط کافی است روشی را که طراحان در طراحی خلاقانه محصولات و خدمات جدید به کار می‌برند را بیاموزند و آن را در هر حوزه‌ای که با آن‌ها سروکار دارند به کار برند.

2 پاسخ

  1. دکتر توفیقی عزیز، همیشه طرفدار ایده های شما بودم و هستم. بسیار خوشحالم از اینکه شما را مجددا در یک مسیر تازه میبینم. چون معتقدم حقایق زندگی را باید در مسیر آن جست، نه در مقصد آن. انشاا… توفیق داشته باشم مجددا شما را زیارت کنم.

    1. ممنون دکتر جان امیدوارم اینجانب و مخاطبان عزیز سایت را از دیدگاه های ارزشمندتان بهره مند بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *