میکروسکوپ

میکروسکوپ و تلسکوپ دو وسیله آشنا برای مشاهده واقعیت‌ها

میکروسکوپ و تلسکوپ دو وسیله آشنا هستند که شاید با آن ها از نزدیک کار کرده‌ باشید و یا حداقل این ابزارها را به‌خوبی می‌شناسید. یکی از روش‌های مواجهه با واقعیت‌های زندگی و یا کسب‌وکارتان، مشاهده این واقعیت‌ها از دو دریچه میکروسکوپ و تلسکوپ است.

با میکروسکوپ، جهان حاوی موجوداتی بسیار ریز و متشکل از جزئیات بسیار زیاد به نظر می‌آید. اما با تلسکوپ واقعیت‌ها بسیار نزدیک به نظر می‌رسند. در این صورت دنیا مملو است از ستاره های دست یافتنی. وقتی تلسکوپ‌ها را کنار بگذاریم و به سراغ میکروسکوپ ها برویم حالا دیگر جهان چیزی نیست جز انواع چاله‌چوله‌ها و شکاف‌های متنوع.

میکروسکوپ

تلسکوپ و میکروسکوپ در کسب و کار

برای کسب موفقیت در زندگی و یا کسب‌وکارتان، شما هم به تلسکوپ نیاز دارید و هم به میکروسکوپ. این به معنی نیاز به جمع‌آوری همه گونه اطلاعاتی است که در میان صدها کتاب، مجله و کنفرانس به‌طور پراکنده وجود دارد. همچنین این امر مستلزم گفتگو با ده‌ها کارشناس و متخصص حرفه‌ای است، البته اگر شانس بیاورید و این فرصت به‌خوبی برای شما فراهم گردد.

در این مسیر شاید وقت بسیار زیاد و یا حتی همه عمر خود را صرف آموختن کنید اما هیچ بهره‌ای از این آموخته‌های خود نبرید. فتح قله‌های موفقیت در کسب‌وکار و زندگی، عمل کردن به آموخته‌ها است و نه باز هم آموختن در مورد چگونه عمل کردن.

آشنایی با روش‌های تحلیلی به‌تنهایی کارایی ندارند. شما به مهارت‌هایی نیاز دارید تا بتوانید آینده مطلوب و راه‌حل‌های خلاقانه رسیدن به آن را خودتان طراحی کنید. وظیفه شما سروسامان دادن به “به‌هم‌ریختگی‌ها” است.

تفکر سیستمی و توجه به جزئیات

دیدگاه سیستمی یا به اصطلاح تفکر سیستمی (system thinking) موجب می شود تا به تلسکوب مجهز شویم. کل نگری و توجه به ابعاد مختلف درگیر  با مسئله و کمی عقب آمدن و دیدن موضوع از دور به ما کمک می کند تا درک بهتری از موضوع یا مسئله داشته باشیم و از سطحی نگری و ساده اندیشی فاصله بگیریم. این ابزار حوصله ما را برای تحمل بیشتر نیز افزایش می دهد چرا که درک می کنیم عوامل بیشتر و گاهاْ‌مهم تری وجود دارند که باید شرایط تحقق آن ها فراهم شود.

توجه به جزئیات (attention to details) در نقطه مقابل قرار دارد. این دیدگاه ما را به بیشتر  به اهمیت جزئیات آشنا می کند. برخی اقدامات به ظاهر جزئی و ناچیز هستند ولی تاثیر آن ها بسیار اساسی و مهم می باشد. مثلاْ یک سلام گرم و حتی یک احوالپرسی صمیمانه هزینه ای ندارد و زمانی زیادی را از ما نمی گیرد اما تاثیر أن در ایجاد ارتباط موثر بر کسی پوشیده نیست. این یعنی ما نیاز داریم به میکروسکوپ نیز مجهز شویم.

یک پاسخ

  1. سلام خدمت استاد گرامي
    علاوه بر اين كه موضوع خلاقيت از علاقمندي‌هاي خاص من محسوب مي‌شود و از اين نظر سايت شما يكي از مقصدهاي مفيد براي من است. مي‌خواستم تشكر مخصوصي بابت انتشار مقاله تلسكوپ و ميكروسكوپ داشته باشم.
    بسيار عالي و آموزنده بود.
    كاش در كنار تشريح محتوايي، كمي هم در مورد چگونگي استفاده از تلسكوپ و ميكروسكوپ در زندگي واقعي مان مي‌گفتيد. خيلي دوست دارم در اين مورد بيشتر بدانم.
    باز هم سپاس…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *